Nieczytanie

By | 22 kwietnia 2017

Nikt ostatnio przeczytał. Tu to przeczytał, że prawie dwóch na trzech polaków w ciągu ostatniego roku nie przeczytało żadnej książki.
Nikt przeczytał też, że Facebook odchodzi do lamusa(tutaj nie poda źródła, wyczytał to kawał czasu temu), że po woli staje się passe, że powoli przestaje kręcić ludzi.
Nikt jechał też raz autobusem, w sumie to ciągle jakimś autobusem jeździ i tym spostrzeżeniem, że Facebook przestaje być modny podzielił się z ówczesnym towarzyszem podróży. Wyglądało to mniej więcej tak:
– Znowu Ty.
– Ja.
Słońce daje po oczach, jest środek dnia, Nikt siedzi, towarzysz dopiero siada.
– Jesteś wszędzie.
– Nie.
A później miała miejsce rozmowa o niczym, zupełnie o niczym. Totalna gadka szmatka, totalny bezsensowny i zbędny bełkot, aż w końcu doszło do tego, że Nikt stwierdził:
– Facebook odchodzi do lamusa.
– Dlaczego?
– Bo Instagram czy też Snapchat jest teraz ciekawszy.
– Z czego to wynika?
Nikt do dziś dzień nie wie czy towarzysz udawał zainteresowanie czy na prawdę zaciekawiło go to stwierdzenie. Ale już mniejsza o to. Nikt odpowiedział:
– Bo Facebook w przeciwieństwie do Instagramu czy Snapchatu jest piśmienny.
Towarzysz zmarszczył czoło, zmrużył oczy i zrobił niewyraźną minę. Zrobił to pomimo tego, że Słońce nie dawało już o sobie znać, ono znikło, zawstydzone ludzką głupotą schowało się za chmurami.
– To co oni tam, kurwa, książki piszą?
– Nie. Ale nawet krótki wpis wymaga wysiłku związanego z rozszyfrowaniem tych kilku liter lub co gorsza zdań. Poza tym nie dość, że trzeba przeczytać ów słowa to trzeba je jeszcze zinterpretować. a to już w ogóle przesadny i zbędny trud dlatego też lepiej jak Cię dupa boli zrobić sobie zdjęcie czerwonego dupska, albo nagrać jak się jęczy z bólu i wrzucić zdjęcie albo filmik.
Towarzysz przytaknął. Zapanowała cisza. Autobus zwolnił… a może przyspieszył albo też skręcił. Nikt nie pamięta.

Nie ma co ukrywać ale ma miejsce powolny i co najgorsze systematyczny regres intelektualny. Czytanie staje się trudne, a słowa niezrozumiałe.
Ciekawe jak za kilka lat będą komunikować się ludzie?

One thought on “

Nieczytanie

  1. Inna

    Hmmm 22 kwietnia …rocznica ślubu…super w prezęcie przeczytałam Kuźnię na rozdrożu…

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *